Suchy zębodół

suchy zębodół

Nie da się ukryć, że ekstrakcja zęba nie należy do przyjemnych doświadczeń. Dodatkowo pacjent po przebytym zabiegu wyrwania zęba musi szczególnie zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, która jest konieczna w celu maksymalnego skrócenia procesu rekonwalescencji.

Suchy zębodół jest powikłaniem, które czasami pojawia się po usunięciu zęba. To bardzo bolesna dolegliwość, która może wystąpić kilka dni po ekstrakcji zęba, uporczywie przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście można szybko podjąć kroki, aby złagodzić ból i dyskomfort związany z występowaniem tego schorzenia. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o przyczynach, przebiegu i leczeniu tej dolegliwości.

Czym dokładnie jest suchy zębodół?

Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu (czyli suchy zębodół) to jedno z możliwych powikłań po ekstrakcji zęba. Dochodzi do niego, gdy skrzep krwi, który tworzy się w zębodole po usunięciu zęba, rozpuszcza się lub zostaje usunięty mechanicznie. Nieobecność skrzepu powoduje odsłonięcie powierzchni kości w zębodole, co wiąże się z odczuwaniem bólu.

Suchy zębodół może pojawić się po każdym usuniętym zębie. Jednak co do zasady częściej mamy z nim do czynienia w przypadku niektórych rodzajów ekstrakcji m.in. usunięcia zębów dolnych, w szczególności ósemek lub takich, których ekstrakcja była ciężka. Do powstania pustego zębodołu dochodzi również o wiele częściej przy usunięciu zębów trzonowych.

Suchy zębodół – przyczyny występowania

Skoro wiemy już, że suchy zębodół to bardzo nieprzyjemne powikłanie po ekstrakcji zęba, dowiedzmy się, jakie są przyczyny jego występowania?

W większości przypadków skrzepy krwi są usuwane z ran zębów przez energiczne płukanie jamy ustnej lub spożywanie posiłku bądź picie napojów bezpośrednio po przebytym zabiegu.

Przyczyną powstania suchego zębodołu są również występujące choroby obejmujące zaburzenia krzepnięcia krwi. W takim przypadku po ekstrakcji zęba powstawanie skrzepu jest utrudnione.

Rozwojowi tego powikłania sprzyjają również infekcje lub stany zapalne jamy ustnej, a także cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby nowotworowe. Ponadto bardzo istotnym czynnikiem jest palenie tytoniu!

Czym charakteryzuje się wygląd suchego zębodołu?

Suchy zębodół objawia się brakiem obecności skrzepu (naturalnej bariery ochronnej) w ranie poekstrakcyjnej. Zatem, jak wygląda suchy zębodół? Taki zębodół jest albo całkowicie pusty, albo wypełniony szarą lub brązową masą, która wydziela nieprzyjemny zapach. Suchy zębodół charakteryzuje się bolesnością otaczających tkanek.

Jakie jest ryzyko wystąpienia suchego zębodołu?

Suchy zębodół to bolesne powikłanie, które występuje u 2-4% pacjentów poddawanych zabiegowi usunięcia zęba. Schorzenie to występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ryzyko występowania nie jest więc wysokie. Należy mieć na uwadze jednak to, że może ono wystąpić. Warto więc ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.

Ile trwają dolegliwości bólowe?

Dolegliwości bólowe są najsilniejsze w ciągu pierwszych 2-4 dni po utracie skrzepu w miejscu po usuniętym zębie. Wizyta u dentysty może pomóc złagodzić ból poprzez rozpoczęcie właściwego leczenia pustego zębodołu. Jeśli zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, objawy będą stopniowo ustępować. Przy odpowiednio dobranej metodzie leczenia i przy utrzymaniu dobrego poziomu higieny jamy ustnej dyskomfort bólowy minie po około 3-7 dniach.

Objawy suchego zębodołu

Jego objawy pojawiają się zazwyczaj w ciągu 3-5 dni po usunięciu zęba, ale mogą pojawić się później. Objawy te są dość specyficzne.

Suchy zębodół objawy

 • objawy bólowe — silny ból, najczęściej pulsujący i promieniujący do skroni, ucha lub zatok w okolicach miejsca usunięcia zęba oraz wokół niego. Ból zwykle nie ustępuje po zażyciu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty
 • widoczne kości lub tkanka martwicza w zębodole — wynika to z braku skrzepu w zębodole wypełnionym strzępami rozpadających się tkanek
 • nieświeży oddech
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • zaburzenia smaku

Jakie są konsekwencje nieleczenia suchego zębodołu?

Nieleczony zębodół w konsekwencji może doprowadzić do powstania ropnia. Leczenie ropnia zawsze wymaga interwencji medycznej. Zakażony obszar należy oczyścić, ropień otworzyć, aby usunąć wypełniającą go treść. Ponadto należy przepisać leki przeciwbólowe oraz antybiotyki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się infekcji.

Nieleczony suchy zębodół może prowadzić do znacznie poważniejszych chorób, których leczenie jest długotrwałe i skomplikowane.

Jak przyspieszyć leczenie suchego zębodołu?

Jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć leczenie suchego zębodołu. Po pierwsze, delikatnie ale dokładnie myj zęby. Unikaj wyrobów tytoniowych. Jedz miękkie pokarmy i unikaj żucia lub chrupania. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Suchy zębodół – jak zapobiegać powstawaniu?

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec pojawieniu się tego schorzenia. Przede wszystkim pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa, które obejmują postępowanie po przeprowadzonym zabiegu ekstrakcji zęba.

W zapobieganiu pomocna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę na utrzymaniu miejsca po usuniętym zębie w czystości – dokładnie szczotkować okoliczne uzębienie.  Powinien jednak unikać intensywnego płukania jamy ustnej. Ograniczy to możliwość przypadkowego wypłukania skrzepu.

Pacjent powinien również po ekstrakcji zęba przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa.

Po usunięciu zęba należy ograniczyć palenie. Jeśli pacjent nie jest w stanie powstrzymać się od palenia po ekstrakcji zęba, powinien w trakcie palenia zakryć pusty zębodół gazą i nie zaciągać się zbyt mocno. Może to bowiem doprowadzić do wytworzenia podciśnienia, które mogłoby uszkodzić skrzep.

Nie zaleca się również używania słomki do picia przez co najmniej 24 godziny po ekstrakcji.

Suchy zębodół leczenie

Jak leczyć suchy zębodół? W leczeniu suchego zębodołu chodzi głównie o łagodzenie dyskomfortu pacjenta za pomocą leków przeciwbólowych.

Przy suchym zębodole ból jest tak silny, że leki zawierające paracetamol i ibuprofen zwykle nie przynoszą oczekiwanej ulgi. Dlatego zaleca się stosowanie silniejszych leków, które przepisuje lekarz stomatolog.

Jednak same środki przeciwbólowe nie wystarczą, aby skutecznie zwalczyć tzw. ‘ suchodół ‘. Leczenie może obejmować również łyżeczkowanie zębodołu, w trakcie którego lekarz oczyści ranę, usunie z niej zalegające resztki pokarmu, a także wykona delikatne płukanie i zaaplikuje miejscowo odpowiednie preparaty. To płukanie jest zwykle wykonywane raz dziennie.

W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowo opatrunki które wspomagają procesy gojenia ran. Leczenie ogólnoustrojowe nie jest wskazane, chyba że występuje infekcja bakteryjna. Lekarz powinien wtedy zastosować odpowiednie antybiotyki.

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia suchego zębodołu

Istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia suchego zębodołu. Warto je znać, aby wiedzieć, czy należymy do grupy ryzyka i czy ewentualnie suchy zębodół to problem, który może nas dotknąć. Do czynników tych należą:

 • palenie tytoniu,
 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
 • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
 • występowanie chorób immunologicznych,
 • skomplikowana ekstrakcja zęba całkowicie zatrzymanego w strukturach kostnych,
 • problem suchego zębodołu w przeszłości,
 • wiek powyżej 40 roku życia.

Usunięcie zęba – co dalej?

W celu uniknięcia występowania suchego zębodołu ważne jest właściwe postępowanie po wyrwaniu zęba. Przede wszystkim należy przez pierwsze 30 min po wyrwaniu zęba tamować krwawienie, do którego doszło jałowym gazikiem. Gaziku nie należy pod żadnym pozorem wyciągać, należy unikać również płukania ust wodą. Najlepiej nic nie jeść oraz nic nie pić co najmniej 2 godziny po zabiegu. Środki przeciwbólowe można stosować po ustaniu znieczulenia. Najlepiej wybrać taki, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Przez pierwsze kilka godzin po ekstrakcji zęba spożywaj wyłącznie płynne, chłodne pokarmy. Przez 72 godziny po zabiegu nie należy palić, płukać ust, ani jeść gorącego jedzenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę jamy ustnej. Zęby należy myć bardzo dokładnie, zwracając szczególną uwagę na obszar po ekstrakcji. Jamę ustną płukać powoli i ostrożnie, przy użyciu środków zalecanych przez lekarza stomatologa. Po ekstrakcji zębów należy unikać saun i basenów, a także gorących kąpieli i ćwiczeń fizycznych.

Suchy zębodół domowe sposoby

Występowanie suchego zębodołu powinno zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem stomatologiem. To bardzo bolesna dolegliwość, której wyleczenie wymaga interwencji lekarza.

Domowe środki na suchy zębodół w tym przypadku są nieskuteczne. Mogą jedynie zminimalizować dolegliwości bólowe, co może ułatwić dotarcie do lekarza.

Jest kilka rzeczy, które można zrobić w domu, aby złagodzić ból. Można zastosować zimny kompres na zewnętrzną część twarzy, aby pomóc w zminimalizowaniu występowania bólu oraz obrzęku. Na ból mogą nieznacznie pomóc również dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.