Chirurgia stomatologiczna

Czasami zdarza się, że dla zachowania zdrowego, pięknego uśmiechu niezbędne jest przeprowadzenie różnego rodzaju zabiegów zarówno na tkankach twardych jak i miękkich w obrębie jamy ustnej i tym właśnie zajmuje się chirurgia stomatologiczna.

Za najczęściej wykonywane zabiegi uznać można między innymi ekstrakcję, czyli usuwanie zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych, ekstrakcję zębów zatrzymanych, a także mało inwazyjne zabiegi przygotowujące pacjenta do leczenia protetycznego lub implantologicznego.

Wskazania do chirurgicznego leczenia w obrębie jamy ustnej są niezwykle zróżnicowane i obejmują między innymi problemy ortodontyczne oraz choroby tkanek zęba, których leczenie zachowawcze nie jest możliwe. W takiej sytuacji, interwencja chirurgiczna w obrębie korzenia nierzadko pozwala uniknąć ekstrakcji zęba, a tym samym konieczności uzupełnienia uzębienia.

Chirurgia stomatologiczna wzbudza zwykle niemały lęk u pacjentów. Trudno się temu dziwić – leczenie operacyjne w obrębie jamy ustnej oraz okres rekonwalescencji mimo wszystko nie należą do najprzyjemniejszych przeżyć. Sam czas trwania zabiegu uzależniony jest między innymi od jego zakresu, a także ewentualnych trudności wynikających np. z utrudnionego dostępu do leczonego zęba. Warto jednak podkreślić, że cały zabieg wykonywany jest w odpowiednio dobranym znieczuleniu, a profesjonalne przygotowanie i opieka po interwencji chirurgicznej pozwalają zapewnić pacjentowi możliwie największy komfort na każdym etapie leczenia.