Implantologia Praga Południe

Implantologia to dziedzina stomatologii, obejmująca zabiegi z zakresu augmentacji kostnej oraz wszczepiania implantów w miejsce zębów, które z różnych powodów musiały zostać usunięte. W Denta City dbamy zarówno o komfort jak i jakość wszystkich zabiegów.

O implantach stomatologicznych

Implant stomatologiczny to śruba o cylindrycznym kształcie, która przypomina korzeń zęba i jest wykonana z przyjaznego dla organizmu materiału, najczęściej tytanu. Rodzaj, rozmiar i liczbę implantów dobiera się w zależności od potrzeb i możliwości. Po integracji kości z powierzchnią implantu siła jego utrzymania pozwala na swobodne funkcjonowanie i traktowanie go jak własny ząb. Oczywiście, podobnie jak w przypadku naturalnego uzębienia, implanty można stracić, jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane.

Czy implanty stomatologiczne są skuteczne?

Dzięki wieloletnim doświadczeniom klinicznym i znacznej liczbie leczonych tą metodą pacjentów mamy dziś wiedzę, że implanty stomatologiczne mogą szczycić się naprawdę wysoką skutecznością. Statystyki potwierdzają, że przy prawidłowej higienie i regularnym kontrolom, implanty służą przez długie lata, bez żadnych problemów czy odczuwania dyskomfortu.

Dla kogo przeznaczone są implanty stomatologiczne?

Każdy, kto utracił jeden lub więcej zębów w wyniku urazu, choroby lub próchnicy, może być kandydatem do ich wszczepienia. Głównym ograniczeniem jest ilość dostępnej kości. Lekarz stomatolog najlepiej oceni, czy implanty są właściwym rozwiązaniem.

Implantologia — Czy starszy wiek stanowi problem?

Czasami starsi pacjenci obawiają się, że ich wiek może uniemożliwić im korzystanie z zalet implantów stomatologicznych. Jednak czynnikiem decydującym jest stan zdrowia, rodzaj przyjmowanych leków, anatomia. Jeśli jesteś wystarczająco zdrowy, aby poddać się ekstrakcji zęba, prawdopodobnie jesteś również wystarczająco zdrowy, aby poddać się wszczepieniu implantów. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i analizie badania tomograficznego określi, czy dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu, a także – jeśli istnieją przeciwwskazania, to czy da się je wyeliminować.

Jakie są zalety implantów stomatologicznych?

Lepszy wygląd

Po utracie całego zęba — korony i korzenia — zanik kości szczęki może spowodować, że wygląd twarzy zmieni się. Implanty stomatologiczne mogą zatrzymać ten proces, stymulując kość i spowalniając jej zanik.

Zachowane naturalne zęby

W przypadku tradycyjnych praktyk dwa zęby sąsiadujące z brakującym zębem muszą zostać oszlifowane, aby zakotwiczyć most. Implanty stomatologiczne często eliminują konieczność leczenia przygotowawczego zdrowych zębów.

Trwałe rozwiązanie

Nie ma luźnych części, o które trzeba się martwić. Implant jest stabilny i wygodny. Po jego założeniu nie trzeba dokonywać żadnych poprawek. Zazwyczaj będzie służył swojemu właścicielowi przez wiele lat, niekiedy całe życie.

Czy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Zęby zastępcze wsparte na implantach wyglądają, są odczuwalne i funkcjonują jak naturalne zęby. Oznacza to, że można jeść i pić wszystko, do czego jest się przyzwyczajonym. Co jednak najważniejsze, implanty stomatologiczne często w bardzo konkretny sposób poprawiają jakość życia. Osoby, które czuły się zakłopotane i zmartwione z powodu problemów z zębami, są często zachwycone tym, jak nowe zęby mogą wpłynąć na ich poczucie własnej wartości.

Implantologia (Praga Południe) – klasyfikacja do zabiegu

Leczenie implantologiczne rozpoczyna się od dokładnego badania. Chirurg oceni ogólny stan zdrowia pacjenta, a także stan zębów, tkanek miękkich jamy ustnej i kości. W celu dokładnej oceny stanu kości i anatomii należy wykonać CBCT-tomografię stomatologiczną.  Na podstawie wyników specjalista opracowuje szczegółowy plan leczenia.

Przed wszczepieniem implantów należy wyleczyć wszelkie choroby zębów (takie jak próchnica), tkanek przyzębia i błony śluzowej. Jeśli pozostaną one nieleczone, mogą zagrozić skuteczności i trwałości zabiegu.

Ile czasu potrzeba na ‘wstawienie implantu’?

Tradycyjnie zabieg wykonuje się w dwóch etapach. Stomatolog zaczyna od wszczepienia implantu, który pozostawia się na okres od trzech do sześciu miesięcy w celu wygojenia i zintegrowania z kością. W okresie gojenia pacjent może otrzymać uzupełnienie tymczasowe do czasu, gdy możliwe będzie założenie korony stałej.

Obecnie istnieje alternatywa dla metody dwuetapowej, która pozwala na zainstalowanie implantu w czasie jednego zabiegu. Takie postępowanie jest obarczone jednak większym ryzykiem niewgojenia uzupełnienia oraz wymaga spełnienia pewnych warunków ocenianych podczas badania i wywiadu z pacjentem.

Czy leczenie jest bolesne?

Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, może wystąpić pewien dyskomfort. Znieczulenie jest stosowane w celu wyeliminowania bólu w czasie trwania zabiegu. Po jego ustąpieniu może pojawić się konieczność stosowania leków przeciwbólowych przez kilka dni. Większość pacjentów zgłasza, że po zabiegu czuli się znacznie bardziej komfortowo, niż się spodziewali.

Implantologia (Praga Południe) — efekty

Jeśli implanty stomatologiczne są stosowane w połączeniu z nowoczesną stomatologią odtwórczą, ich wygląd, komfort i funkcja z dużym prawdopodobieństwem przekroczą Twoje oczekiwania. Ponadto po krótkim okresie adaptacji zdolność przeżuwania jest porównywalna z naturalnymi zębami.