Periodontologia Praga Południe

Miliardy ludzi na całym świecie cierpią z powodu mniejszych lub większych problemów związanych z jamą ustną. Szacuje się, że nawet połowa populacji ma w obecnej chwili jakieś zmiany chorobowe w obrębie narządu żucia. Choć wzrosła świadomość ludzi dotycząca leczenia stomatologicznego, to wciąż bardzo wysoki odsetek chorób stanowią choroby przyzębia.

Przejdźmy jednak na nasze podwórko. Okazuje się, że w Polsce wciąż wiele osób zwyczajnie boi się wizyty u stomatologa, a bardzo niewielki procent dorosłych Polaków w przedziale wiekowym 35-44 lata nie ma żadnych problemów z przyzębiem.

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to szybko rozwijająca się dziedzina stomatologii, która obecnie stanowi jej pełnoprawną gałąź i leczy jedne z najczęstszych chorób spotykanych w społeczeństwie – mianowicie choroby przyzębia, czyli tkanek, które otaczają zęby. Do często spotykanych chorób przyzębia należy zapalenie dziąseł, które w różnych okresach życia spotyka niemal każdego człowieka i daje o sobie znać w mniejszym lub większym stopniu. Zapalenia przyzębia wymagają  pomocy ze strony stomatologa. W przypadku mało zaawansowanych chorób z powodzeniem stosuje się leczenie zachowawcze. Coraz częściej jednak Pacjenci trafiają do gabinetu stomatologicznego z głęboko rozwiniętą chorobą, która wymaga już wdrożenia poważniejszego leczenia i wykonania zaawansowanych zabiegów chirurgicznych.

Choroby przyzębia — podział

Zasadniczo choroby przyzębia dzieli się na dwa podstawowe typy:

  • zapalenie dziąseł,
  • zapalenie przyzębia.

Periodontologia zajmuje się leczeniem obu z nich. W przypadku zapalenia dziąseł wykrytego we wczesnym stadium leczenie jest dużo łatwiejsze i praktycznie bezinwazyjne. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy w jamie ustnej pojawia się stan zapalny w postaci zaczerwienienia, drażliwości czy krwawienia dziąseł. Zlekceważenie pierwszych symptomów zapalenia dziąseł, skutkuje objęciem zmianami chorobowymi kolejnych tkanek. Gdy stan ten dotknie także zęby i kości, zaczyna przybierać postać zapalenia przyzębia, które nie jest już tak proste w leczeniu.

Czy choroby przyzębia są groźne?

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na rozwinięcie się chorób przyzębia, to m.in. słaba odporność, cukrzyca, nadciśnienie, odczuwanie ciągłego stresu, przyjmowanie używek, wady zgryzu itd. Należy pamiętać, że jama ustna jest siedliskiem różnego rodzaju bakterii, które znajdują w niej dogodne warunki do rozwoju i wraz z obiegiem krwi mogą przedostać się do wnętrza organizmu, dając początek nowym chorobom i poważniejszym schorzeniom. Wczesne rozpoznanie stanów zapalnych w jamie ustnej i szybkie wdrożenie leczenia to najskuteczniejszy sposób zapobiegania rozwojowi wielu poważnych chorób. Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, nawet jeśli z pozoru nic nam nie dolega.

Periodontologia Praga Południe – profesjonalne leczenie

W gabinecie Denta City wykonujemy różnego rodzaju zabiegi przy użyciu najnowszego sprzętu, które w skuteczny sposób pomogą rozprawić się z chorobami przyzębia. Prócz tego usuwamy kamień nazębny, osady i płytkę, wdrażamy leczenie przeciwzapalne. W przypadku cofnięcia się dziąseł i odsłonięciu szyjek zębowych stosujemy zabiegi regeneracyjne, zabiegi płatowe czy też przeszczepy tkanek miękkich.