Stomatologia zachowawcza Praga Południe

Jakość i skuteczność leczenia na najwyższym poziomie. W Denta City oferujemy pomoc wykwalifikowanych specjalistów i gwarancję prawidłowo przeprowadzonych zabiegów dentystycznych. Zadbamy o zdrowie Twojej jamy ustnej, równocześnie dbając o Twój komfort.

Czym dokładnie zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii ukierunkowaną na leczenie i odbudowę części zębów uszkodzonych przez złamania, erozję, starcie lub przez próchnicę. Ponadto obejmuje również leczenie wad rozwojowych zębów. W stomatologii zachowawczej najczęstszym problemem jest występowanie próchnicy, która nieleczona może przyczynić się do poważnych problemów z uzębieniem i całą jamą ustną.

Odpowiednia profilaktyka i leczenie, prowadzone w Denta City przez naszych specjalistów pozwoli Ci skutecznie zadbać o zdrowie i higienę zębów.

Próchnica — najczęstsza przyczyna problemów z uzębieniem

Jest to niezwykle powszechna choroba, która prowadzi do zniszczenia widocznych części zęba. Przyczyną jej powstawania i rozwoju jest cały zespół czynników. Od uwarunkowań  genetycznych, poprzez działanie buforów zawartych w ślinie i flory bakteryjnej w jamie ustnej, przez dietę aż po odpowiednią higienę. Na większość czynników możesz mieć realny wpływ i skutecznie zapobiegać uszkodzeniom tkanki zębowej. W Denta City dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o swój uśmiech.

Czym jest próchnica?

Próchnica jest formą infekcji, w której specyficzne bakterie naturalnie występujące w jamie ustnej rozwijają się na powierzchni szkliwa, zwłaszcza w rowkach i miejscach chronionych przed tarciem, tworząc tzw. płytkę bakteryjną, w której gromadzą się cukry pochodzące z pożywienia. Bakterie przetwarzają nagromadzone związki, metabolizując je do kwaśnych produktów ubocznych, które następnie demineralizują powierzchnię i dezintegrują strukturę szkliwa.

Pierwszym krokiem do zapobiegania próchnicy jest prawidłowa higiena, która pozwala ograniczyć bakteriom dostęp do związków będących źródłem niekorzystnych metabolitów.

Wystąpienie zmian próchnicowych początkowo ma charakter powierzchniowy, jednak bez odpowiedniej pomocy specjalisty, choroba może swobodnie się rozwijać, wnikając w głębsze struktury zęba. Same ubytki w szkliwie nie są bolesne, jednak kiedy przenikają i naruszają zębinę, mogą stać się  odczuwalne. Charakterystyczny ból niekiedy występuje aż do momentu obumarcia miazgi (potocznie nazywanej ‘nerwem’). Jeśli próchnica pozostanie nieleczona, bakterie mogą również przeniknąć przez cały system kanałowy, inicjując  bolesną reakcję zapalną tzw. tkanek okołowierzchołkowych – czyli tych, które otaczają zainfekowany ząb. Przebieg próchnicy przyczynia się do tego, że bardzo często jej początkowe stadia są ignorowane.

Kto jest zagrożony próchnicą?

Próchnica jest jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej na świecie. Zwykle pojawia się u dzieci i młodych dorosłych, choć może dotknąć każdego. Nawet w starszym wieku niekiedy dochodzi do powstawania ubytków w obrębie odsłoniętych przez lata korzeni. Próchnica zębów znacznie upośledza jakość życia. Stomatologia zachowawcza pozwala skutecznie radzić sobie ze skutkami jej występowania.

Stomatologia Praga Południe — jak wygląda leczenie?

Nasi stomatolodzy wykonując zabieg usunięcia uszkodzonych lub chorych tkanek starają się ograniczyć ilość usuwanej zdrowej części zęba. Skupiamy się na metodach leczenia, które są minimalnie inwazyjne, na pierwszym miejscu stawiając przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Naszym celem jest utrzymanie integralności zęba w jamie ustnej przy jednoczesnym skutecznym leczeniu problemu i zapobieganiu jego nawrotom. Podczas zabiegu, takiego jak zalożenie wypełnienia (tzw. ‘plomby’) lub bardziej inwazyjnego leczenia kanałowego, dentysta ostrożnie usuwa zainfekowaną, martwą i uszkodzoną tkankę, pozostawiając zdrową część zęba.

Po dokładnym oczyszczeniu należy założyć wypełnienie bądź uzupełnienie protetyczne, aby poprzez szczelną odbudowę zapobiec nawrotowi choroby oraz zwiększyć wytrzymałość mechaniczną zęba. Czas trwania odbudowy jest różny, w zależności od stopnia uszkodzenia i liczby zębów, których dotyczy. Jeśli zakładane jest wypełnienie kompozytowe – odbywa się na jednej wizycie. W momencie kiedy konieczna jest pełna rekonstrukcja zęba mogą być potrzebne 2-3 wizyty. Efektem finalnym jest w pełni funkcjonalny, zdrowy i pozbawiony choroby próchnicowej ząb.