Czym jest bruksizm i jak go leczyć?

Bruksizm

W świecie pełnym stresu i ciągłego pośpiechu coraz więcej osób boryka się z problemem, który może wydawać się niegroźny, lecz w rzeczywistości niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia naszej jamy ustnej i nie tylko. Mowa o bruksizmie, czyli niekontrolowanym zgrzytaniu zębami. Czym dokładnie jest bruksizm i jak sobie z nim radzić?

Czym dokładnie jest bruksizm?

Bruksizm to medyczny termin odnoszący się do niekontrolowanego zgrzytania zębów lub ich nadmiernego również niekontrolowanego ściskania. W przypadku bruksizmu tego typu zachowania nie są związane z normalnymi funkcjami żucia czy mówienia. Objawy bruksizmu mogą występować zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, jednak najczęściej obserwuje się „nocne zgrzytanie zębami”. Tego typu zachowanie nie jest jedynie nieszkodliwym nawykiem. W rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno w jamie ustnej, jak i poza nią.

Warto również zaznaczyć, że bruksizm nie jest stałym stanem. Może się nasilać i słabnąć w różnych okresach życia osoby dotkniętej tym problemem. Dlatego też diagnoza i monitorowanie stanu jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki i interwencji, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów i powstrzymaniu potencjalnych długoterminowych skutków dla zdrowia. Wiedza czym jest bruksizm, znajomość metod leczenia a przy tym przestrzeganie zaleceń są kluczowymi aspektami w skuteczności radzenia sobie z problemem.

Jakie są objawy bruksizmu?

Bruksizm, chociaż często niezauważony przez osoby nim dotknięte, objawia się wieloma symptomami, które mogą wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Jak już podkreślaliśmy, jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby jest samo zgrzytanie lub zaciskanie zębów podczas snu, które często jest zauważalne dla partnera czy współmieszkańca osoby cierpiącej na bruksizm.

Innym często spotykanym objawem jest uczucie bólu i napięcia w obrębie mięśni żucia oraz w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego. Pacjenci mogą także skarżyć się na bóle głowy, szczególnie w okolicach skroni. Osoby z bruksizmem mogą także zauważyć nadmierne ścieranie powierzchni żujących zębów, co prowadzi do ich skrócenia, zwiększonej wrażliwości na ciepło i zimno oraz niekiedy nawet do pęknięć zębów.

Dodatkowo może dojść do powstania trudnych do zdiagnozowania dolegliwości w okolicach uszu czy twarzy, które są spowodowane nadmiernym napięciem mięśni odpowiedzialnych za ruchy żuchwy. W niektórych przypadkach, osoby dotknięte bruksizmem mogą też doświadczać trudności w otwieraniu lub zamykaniu ust z powodu dyskomfortu czy bólu w stawie skroniowo-żuchwowym.

Skutki bruksizmu – jak nieleczone zgrzytanie zębami wpływa na zdrowie

Choć zgrzytanie zębami może wydawać się nieszkodliwe, może prowadzić do szeregu poważnych problemów, takich jak:

  • Ścieranie i pęknięcia szkliwa
  • Ból i wrażliwość zębów
  • Bóle głowy i bóle mięśni żuchwy
  • Zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego
  • Powiększenie mięśni żuchwy

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Mimo że bruksizm stanowi dość powszechny problem, jego przyczyny nie są w pełni zrozumiałe i mogą znacząco się różnić w zależności od konkretnego przypadku pacjenta. Przyczyny zgrzytania zębami mogą one mieć zarówno podłoże fizjologiczne, jak i psychologiczne. Przyjrzyjmy się dokładniej najczęściej wymienianym czynnikom, które mogą prowadzić do bruksizmu.

Stres i lęk

To jedna z najbardziej powszechnie akceptowanych przyczyn bruksizmu. Wielu pacjentów doświadcza wzmożonego zgrzytania zębami w okresach zwiększonego stresu czy lęku. Współczesny tryb życia, pełen presji i napięcia, może prowadzić do nieświadomego napięcia mięśni żuchwy, co w efekcie może powodować bruksizm.

Nieprawidłowości zgryzu

Wady zgryzu lub braki zębowe zęby mogą prowadzić do nieprawidłowego kontaktu między zębami szczęki i żuchwy, czego konsekwencją może być niekontrolowane zgrzytanie zębami.

Genetyka

W niektórych przypadkach skłonność do bruksizmu może być dziedziczna. Jeśli w rodzinie były przypadki zgrzytania zębami, ryzyko wystąpienia takiego problemu u potomków jest wyższe.

Stymulanty i leki

Konsumpcja substancji takich jak kofeina, alkohol czy niektóre leki psychotropowe i antydepresanty może zwiększać ryzyko wystąpienia bruksizmu.

Choroby neurologiczne i zaburzenia snu

Bruksizm może być związany z pewnymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona czy zespół niespokojnych nóg. Co więcej, osoby cierpiące na bezdech senny, czy inne zaburzenia snu również znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka rozwoju tego problemu.

Inne przyczyny

Czasami bruksizm może wynikać z nawyków związanych z postawą ciała, takich jak opieranie się o brodę czy nieświadome ściskanie zębów w odpowiedzi na ból, czy dyskomfort w innych częściach ciała.

Jak leczyć bruksizm?

Bruksizm, choć wydaje się być jedynie niegroźnym nawykiem, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno w obszarze jamy ustnej, jak i poza nią. Leczenie tego stanu wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta, w zależności od przyczyn i nasilenia objawów. Jakie metody leczenia bruksizmu stosuje się najczęściej?

Szyny zgryzowe

Jednym z najczęstszych rozwiązań stosowanych w leczeniu bruksizmu są indywidualnie dopasowane szyn, które nosi się na zębach głównie podczas snu. Szyny, poprzez rozkontaktowanie zębów górnej i dolnej szczęki, stanowią mechaniczną barierę i dzięki temu zapobiegają ich ścieraniu. Odpowiednio dobrane szyny mogą również pomóc w odciążeniu i rozluźnieniu mięśni żuchwy.

Terapia behawioralna

Ponieważ stres i lęk są uznawane za jedne z głównych przyczyn bruksizmu, terapia behawioralna, która uczy pacjentów technik relaksacyjnych i radzenia sobie ze stresem, może być skuteczna w jego leczeniu. W tym przypadku postępowanie opiera się na leczeniu przyczyny problemu, a nie zapobieganiu jego skutkom.

Korekta wady zgryzu

Jeśli bruksizm jest spowodowany nieprawidłowościami zgryzu, taki problem może wymagać leczenia ortodontycznego lub protetycznego.

Leczenie farmakologiczne

W pewnych sytuacjach lekarz może przepisać leki miorelaksacyjne, które pomagają zrelaksować mięśnie żuchwy. W innych przypadkach, kiedy przyczyną bruksizmu są zaburzenia snu, lekarz może rozważyć leki przeciwlękowe lub leki nasenne.

Edukacja pacjenta

Wiedza o bruksizmie i jego skutkach jest kluczowa dla skuteczności leczenia. Zrozumienie przez pacjenta, kiedy i dlaczego zgrzyta zębami, może pomóc w wypracowaniu świadomych strategii radzenia sobie z tym problemem.

Warto podkreślić, że każdy przypadek bruksizmu jest inny, dlatego ważne jest skonsultowanie się ze swoim stomatologiem lub innym specjalistą w celu ustalenia odpowiedniej metody leczenia. Indywidualne podejście i regularne wizyty kontrolne mogą pomóc w skutecznym zarządzaniu tym stanem oraz zapobiegać jego długoterminowym skutkom dla zdrowia.

Bruksizm to problem, który może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jeśli masz podejrzenia, że możesz cierpieć na bruksizm, skonsultuj się ze specjalistą i już teraz umów się na wizytę u swojego stomatologa. Wczesna interwencja i odpowiednie leczenie mogą zapobiec dalszym komplikacjom i znacząco  poprawić komfort życia.