Ból zęba może może sprawić, że trudno jest się skoncentrować lub cieszyć jakimkolwiek aspektem życia.
Bez względu na to, czy ból zęba jest tępy, ostry, sporadyczny czy stały, prawdopodobnie marzysz o tym, aby zniknął… i to szybko. Skąd jednak możesz wiedzieć, kiedy warto skorzystać z domowych sposobów na ból zęba, a kiedy konieczna jest wizyta u dentysty?
Czy mogę leczyć ból zęba w domu?
Ból zęba ma wpływ nie tylko na zęby i wnętrze jamy ustnej. W przypadku aktywnej infekcji możesz odczuwać ból i obrzęk wokół chorego zęba. Ponadto możesz mieć gorączkę, obrzęk twarzy, lub doświadczać gorzkiego smaku i nieprzyjemnego zapachu z zainfekowanego zęba.
Nigdy nie bagatelizuj tego typu problemów i koniecznie umów się na wizytę u swojego dentysty.
Za bólem zęba zawsze stoi jakaś przyczyna. Wykrycie i wyeliminowanie czynników powodujących dolegliwości na wcześniejszym etapie pomoże Ci ograniczyć dyskomfort i koszty związane z leczeniem problemów, które mogą rozwinąć się w późniejszym czasie.
Domowe sposoby na ból zęba
Coś, co nazywamy „bólem zęba”, najczęściej odczuwane jest w tkance wokół zęba, a nie w samym zębie. Ból dziąsła może wskazywać na uszkodzenie wnętrza jamy ustnej, otarcie, utknięcie czegoś między zębami lub na infekcję.
Jeśli odczuwasz ból i czekasz na wizytę u dentysty, ogranicz się do spożywania miękkich pokarmów oraz unikaj wszystkiego, co jest wyjątkowo gorące lub zimne. Miękkie pokarmy o łagodnej temperaturze w połączeniu z domowym środkiem mogą pomóc złagodzić lub zatrzymać ból.
1. Zimny kompres
Zimno może pomóc złagodzić ból zęba. Możesz zrobić własny zimny kompres, owijając cienki, miękki ręcznik wokół wypełnionej lodem plastikowej torebki. Innym sposobem jest wykorzystanie gotowego zimnego kompresu, który bez większych problemów kupisz w każdej aptece. Przyłóż kompres do bolącego miejsca od zewnętrznej strony na 20 minut i powtarzaj co kilka godzin w zależności od potrzeb.
2. Moc goździków
Naturalna alternatywa dla preparatów syntetycznych – goździki! Niektóre mamy i babcie na bolące zęby zalecają ssanie rozgryzionych goździków. Wynika to z tego, że olejek goździkowy zawiera eugenol, naturalny związek znieczulający, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny. Przyprawa pomaga złagodzić ból zęba, czy dziąsła. Nałóż kilka kropli olejku goździkowego na wacik i umieść na dotkniętym obszarze. Olejek goździkowy można zakupić w aptece.
3. Środki przeciwbólowe bez recepty
Najskuteczniejszym lekiem przeciwbólowym bez recepty zalecanym przez dentystów jest ibuprofen. Na rynku farmaceutycznym dostępne są popularne leki, które można kupić w tabletkach, żelach i zawiesinach doustnych. Tak jak w przypadku każdego leku dostępnego bez recepty, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń producenta i Twojego dentysty.
Rodzaje bólu zębów
Jakiego bólu zęba doświadczasz? Oto 4 pojęcia, których pacjenci używają najczęściej w celu określenia swojego dyskomfortu w jamie ustnej.
1. Tępy, uporczywy ból
Jest najczęściej spowodowany przez coś, co utknęło między zębami a dziąsłami. W rzadszych przypadkach może być wynikiem ropnia zęba lub nawykowego zgrzytania zębami. W większości przypadków delikatne nitkowanie i szczotkowanie zębów w połączeniu z jednym z naszych wyżej wymienionych domowych sposobów na ból zęba spowoduje usunięcie resztek jedzenia i wyeliminowaniu bólu. Mimo wszystko, mądrze jest umówić się na wizytę u dentysty.
2. Wrażliwość na temperaturę
Wrażliwość na ciepło i zimno nie jest rzadkością, jednak nie oznacza to, że nie jest poważną kwestią, którą należy bagatelizować. Jeśli ból szybko ustępuje, prawdopodobnie przyczyną jest starte szkliwo lub lekka recesja dziąseł i odsłonięte szyjki. Wypróbuj delikatną pastę do zębów i ogranicz kontakt z gorącymi lub zimnymi pokarmami oraz napojami obserwując czy dyskomfort ustąpi.
Ból po narażeniu zębów na wysoką, lub niską temperaturę, słodycze, pokarmy kwaśne może być także spowodowany próchnicą, złamaniami zębów, zużytymi wypełnieniami, odsłoniętymi korzeniami lub chorobą dziąseł. W takich przypadkach należy skontaktować się z dentystą i umówić na konsultację.
3. Ostry ból
Jeśli odczuwasz ostry lub kłujący ból zęba, to również nadszedł czas, aby umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby na ból zęba rzadko sprawdzają się w takich sytuacjach, ponieważ ten rodzaj bólu zęba jest zwykle spowodowany poważniejszymi problemami, które wymagają interwencji lekarza dentysty, takich jak złamania, pęknięcia lub zaawansowana próchnica.
4. Ból pulsujący
Ten rodzaj bólu może być spowodowany przez rozchwiane, wybite, złamane lub pęknięte zęby. Pulsujący ból często współistnieje ze zmianami na dziąsłach. Często można zaobserwować zaczerwienione, krwawiące dziąsła lub dziwny smak w ustach. W takich sytuacjach wizyta u dentysty jest koniecznością.
Pozbądź się bólu zęba
Jeśli doświadczasz uporczywego bólu zęba, z całą pewnością nadszedł czas, aby zajrzeć do gabinetu stomatologicznego. Umów się na wizytę u swojego dentysty, aby znaleźć przyczynę dyskomfortu i skutecznie ją wyeliminować.