Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Czy kiedykolwiek patrzyłeś w lustro, wpatrywałeś się w swój uśmiech i zastanawiałeś się: „Czy moje zęby zawsze tak wyglądały?”. Być może inny wygląd Twoich zębów to nie tylko subiektywne odczucie, ale mające potwierdzenie w rzeczywistości spostrzeżenie? Zmiana barwy zębów, plamki, osady w przestrzeniach międzyzębowych – może być to znak, że Twoja codzienna rutyna pielęgnacji jamy ustnej wymaga modyfikacji.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Utrzymanie zdrowia jamy ustnej jest istotną częścią prowadzenia zdrowego stylu życia. Silne zęby, zdrowe dziąsła i oddech wolny od halitozy to oznaki dobrego ogólnego stanu zdrowia i ważne aspekty higieny jamy ustnej. Jak zadbać o prawidłową higienę?

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez co najmniej dwie minuty, stosując odpowiednią technikę szczotkowania. Staraj się wykonywać ruchy wymiatające od dziąsła ku powierzchni żującej zęba. Absolutnie unikaj tzw. szorowania, które bywa destrukcyjne dla dziąseł. Upewnij się, że szczoteczka dociera do wszystkich powierzchni zębów — zewnętrznej, wewnętrznej i co najważniejsze do powierzchni żującej. Zaplanuj kolejność szczotkowania np, od strony prawej do lewej, od łuku górnego do dolnego – z czasem schemat stanie się rutyną i unikniesz pomijania pewnych powierzchni.

Wybierz mądrze swoją szczoteczkę do zębów

Spośród wszystkich dostępnych rodzajów szczoteczek do zębów, zazwyczaj najbardziej polecana jest szczoteczka soniczna lub szczoteczka manualna z miękkim lub średnim włosiem. Obie zapewniają delikatne czyszczenie, nie uszkadzając ani nie ścierając szkliwa. Pamiętaj, aby wymieniać szczoteczkę do zębów co 2-4 miesiące, obserwuj ślady jej zużycia w postaci odkształconego włosia.

Regularnie nitkuj zęby

Nitkowanie idzie w parze ze szczotkowaniem. Nić dentystyczna jest skutecznym narzędziem do usuwania płytki nazębnej i zanieczyszczeń znajdujących się między zębami, do których szczoteczka nie może dotrzeć. Używaj nici przynajmniej raz dziennie rano lub przed snem, aby zapobiec próchnicy i utrzymać zdrowe zęby.

Prawidłowa higiena jamy ustnej — korzyści

Higiena jamy ustnej nie tylko chroni Twoje zęby i jest znaczącym czynnikiem w unikaniu poważniejszych problemów zdrowotnych, ale także może dodać Ci pewności siebie. Poznaj wszystkie korzyści, które może dać Ci regularna i dokładna higiena zębów i dziąseł.

Profilaktyka chorób zębów i dziąseł

Najbardziej oczywistą korzyścią z utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej jest podstawowe zapobieganie ubytkom w zębach i chorobom dziąseł.

Prawidłowe szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i codzienne nitkowanie może pomóc wyeliminować te powszechne problemy stomatologiczne. Choroby dziąseł są spowodowane gromadzeniem się płytki nazębnej wokół zębów. Może to prowadzić do obrzęku dziąseł i pojawienia się krwawienia podczas ich szczotkowania.

Płytka nazębna to nagromadzenie pokarmu i bakterii, które pojawia się w ustach każdego człowieka. Należy ją regularnie usuwać, aby zachować zdrowie jamy ustnej. Ponadto pasta do zębów na szczoteczce to najlepszy sposób na rozprowadzenie niezbędnych minerałów.

Piękny i biały uśmiech

Chociaż możemy stosować zabiegi wybielające, wielu z nas zapomina o tym, że zwykłe regularne szczotkowanie zębów może pomóc w usunięciu części plam i przebarwień.

W paście do zębów znajdują się łagodne substancje ścierne, które usuwają zanieczyszczenia i plamy powierzchniowe, pomagając utrzymać świeży, zdrowy i naturalny wygląd Twoich zębów.

Wpływ na ogólne zdrowie całego organizmu

Regularne i dokładne czyszczenie całej jamy ustnej może uchronić przed rozwojem wielu chorób. Szczotkowanie zębów to profilaktyka wielu problemów takich jak IZW czy zaostrzenia chorób autoimmunologicznych.

Badania wykazały, że bakterie, które powszechnie powodują choroby dziąseł mają wpływ na zdrowie serca, a także mogą zaostrzać stany zapalne w obrębie całego organizmu, jak i zasiedlać endoprotezy, sztuczne zastawki, czy wpływać na gojenie ran pooperacyjnych.

Eliminuje nieświeży oddech

Nieświeży oddech, czyli halitoza, może być spowodowany przez bakterie w jamie ustnej. Szczotkowanie i regularne czyszczenie zębów usuwa płytkę nazębną i zapobiega tworzeniu się kamienia na zębach.

Niższe koszty opieki zdrowotnej

Dbanie o zdrowie jamy ustnej może pomóc Ci zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych na kosztach opieki zdrowotnej zarówno stomatologicznej jak i ogólnej. Koszt kilku tubek dobrej jakości pasty do zębów, nici dentystycznej i regularnych wizyt kontrolnych to niewielka cena za ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.

Zadbaj o higienę jamy ustnej już dziś!

Choć część osób myśli o jamie ustnej jako o odrębnej, odizolowanej części ciała, prawda jest taka, że wszystko jest ze sobą powiązane — a zdrowsze zęby i dziąsła prowadzą do lepszego ogólnego stanu zdrowia.

Już dziś zadbaj o swoje zdrowie jamy ustnej i całego organizmu! Umów się na wizytę u zaufanego stomatologa i zapytaj o prawidłową higienę jamy ustnej.