Piaskowanie zębów — czym jest ten popularny zabieg stomatologiczny?

piaskowanie zębów Warszawa

Piaskowanie to jedna z metod usuwania osadu nazębnego i drobnych złogów kamienia z powierzchni zębów. Ten zabieg stomatologiczny jest bezpieczną i skuteczną metodą, która może być stosowana u pacjentów w każdym wieku. Piaskowanie zębów jest bezbolesne, a efekty są natychmiastowe, odczuwalne i widoczne.

Dowiedz się więcej na temat piaskowania zębów i jeszcze dziś umów się na wizytę do wykwalifikowanego dentysty.

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który polega na mechanicznym usuwaniu nalotu i osadu z powierzchni zębów przy użyciu specjalnego urządzenia, które wytwarza strumień powietrza i wody z dodatkiem proszku będącego mieszaniną różnych środków ściernych (głównie sole).

Podczas piaskowania lekarz lub higienistka stomatologiczna kieruje strumień powietrza i wody na powierzchnię zębów, usuwając w ten sposób osad którego nie jesteśmy w stanie się pozbyć przy zwykłym, nawet bardzo dokładnym, szczotkowaniu zębów. Dzięki temu eliminowana jest duża część przebarwień i plam, a zęby stają się gładkie i lśniące. Stosowany proszek jest zazwyczaj wykonany z wodorowęglanu sodu, co zapewnia skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, a jednocześnie nie uszkadza szkliwa.

Po piaskowaniu zębów zaleca się często polerowanie zębów, co dodatkowo wygładza ich powierzchnię i zapobiega ponownemu przyleganiu osadu nazębnego.

Kto powinien piaskować zęby?

Piaskowanie zębów jest bezpiecznym i skutecznym sposobem pielęgnacji jamy ustnej. Jest szczególnie przydatne dla osób, które mają duże ilości przebarwień powstałych wskutek palenia bądź spożywania kolorowych posiłków i napojów. Pozwala na skuteczne oczyszczenie powierzchni szkliwa. Brak regularnego czyszczenia zębów może prowadzić do chorób dziąseł i innych problemów stomatologicznych.

Niestety, nawet przy bardzo dokładnej, codziennej higienie jamy ustnej wiele osób nie jest w stanie uniknąć powstawania kamienia nazębnego, z uwagi na obecność innych czynników, do których możemy zaliczyć np. Indywidualny skład śliny. Z tego względu jedynym sposobem zachowania zdrowia jamy ustnej jest regularna profilaktyka i czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym.

Ile trwa zabieg piaskowania zębów?

Czas trwania piaskowania zębów zależy od indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia. Podczas czyszczenia pacjent może odczuwać niewielki ból zębów lub lekkie mrowienie w jamie ustnej. W celu uniknięcia dyskomfortu niekiedy stosuje się znieczulenie miejscowe.

Jak postępować po piaskowaniu zębów?

Po piaskowaniu zębów zaleca się pacjentowi dokładne szczotkowanie oraz stosowanie nici dentystycznej, aby zapobiec ponownemu powstawaniu osadu i kamienia nazębnego. Zaleca się również regularne wizyty kontrolne u dentysty, w celu utrzymania optymalnego stanu jamy ustnej.

Dodatkowo po piaskowaniu zębów, ważne jest przestrzeganie odpowiednich zaleceń, aby uniknąć ewentualnych powikłań, zachować zdrowie jamy ustnej i utrzymać efekt zabiegu przez jak najdłuższy czas. Przedstawiamy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać bezpośrednio po zabiegu:

  • Unikaj jedzenia i picia przez 1-2 godziny bezpośrednio po zabiegu —związane jest to z nałożonym na koniec lakierem oddziałującym na powierzchnię szkliwa i wzmacniającym je. Pamiętaj też, że po piaskowaniu zęby są bardziej wrażliwe – unikaj gorących, bardzo zimnych, kwaśnych, i słodkich napojów oraz pokarmów, aby uniknąć dyskomfortu, bólu i podrażnień.
  • Pij dużo wody — picie wody pomaga oczyścić jamę ustną z pozostałości po piaskowaniu, a także zwiększa produkcję śliny, która neutralizuje kwasy naturalnie występujące w pożywieniu i chroni zęby przed próchnicą.
  • Unikaj palenia — papierosy i tytoń są szkodliwe dla zębów i dziąseł, a po piaskowaniu zębów, zwiększa się ryzyko wystąpienia podrażnień i rozwoju infekcji.
  • Przez kilka dni unikaj spożywania niektórych produktów — picie kawy, herbaty, czerwonego wina, soku z cytryny lub innych kwaśnych napojów może wpłynąć negatywnie na szkliwo.

Czym różni się piaskowanie od skalingu?

Skaling i piaskowanie zębów to zabiegi stomatologiczne, które mają na celu utrzymanie zębów w czystości oraz zapobieganie chorobom przyzębia i próchnicy. Są to uzupełniające się zabiegi, które likwidują osad i kamień nazębny.

Skaling to proces usuwania grubych i twardych złogów kamienia z powierzchni zębów przy użyciu specjalnych narzędzi – ręcznych sierpów i kiret a także końcówek do pracy ultradźwiękami. Skaling umożliwia usuwanie kamienia zgromadzonego w kieszonkach dziąsłowych oraz tuż przy linii dziąsła. Jest on przeprowadzany przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną, a przed jego wykonaniem pacjent jest niekiedy znieczulany miejscowo.

Piaskowanie z kolei, to metoda usuwania osadu nazębnego i przebarwień z powierzchni zębów, stosowana przy użyciu specjalnej piaskarki dentystycznej. Piaskowanie jest szybsze i mniej inwazyjne niż skaling, ale nie usuwa grubych złogów kamienia nazębnego. Jest zazwyczaj stosowane jako uzupełnienie skalingu.

W przypadku obydwu zabiegów ważne jest, aby były przeprowadzane przez wykwalifikowanego specjalistę oraz żeby były odpowiednio dopasowane do potrzeb pacjenta. Nieprawidłowo przeprowadzony skaling i piaskowanie mogą prowadzić do uszkodzeń szkliwa, a także uszkodzenia dziąseł i zębów.

Czym różni się piaskowanie od wybielania zębów?

Piaskowanie zębów i wybielanie to również dwie różne procedury stomatologiczne.

Wybielanie zębów to zabieg, który ma na celu ich rozjaśnienie poprzez utlenienie barwnych substancji znajdujących się w powierzchownej warstwie szkliwa. W zależności od naturalnego koloru zębów pacjenta, nie zawsze ostatecznym efektem będzie śnieżna biel, jednak zawsze jesteśmy w stanie uzyskać jaśniejszy i bardziej zbliżony do bieli odcień.

Istnieją różne metody wybielania zębów, m.in. stosowanie specjalnych żeli z nadtlenkiem wodoru, lamp LED, lasera czy nakładek na zęby do stosowania w domu. W przypadku wybielania zabieg oddziałuje na tkanki zęba w głąb, natomiast piaskowanie polega jedynie na oczyszczeniu powierzchni. Dlatego też wybielanie przyniesie bardziej widoczne efekty niż piaskowanie.

W przypadku wyboru metody należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który oceni stan uzębienia i dobierze odpowiednią metodę leczenia, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta.

Zalety zabiegu piaskowania zębów

Piaskowanie zębów to skuteczny i bezpieczny zabieg, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Piaskowanie pozwala na skuteczne usuwanie osadu nazębnego i przebarwień, co poprawia estetykę uśmiechu i zapobiega rozwojowi chorób jamy ustnej.

Jeszcze raz podkreślmy, że piaskowanie zębów jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem, który nie powoduje bólu ani dużego dyskomfortu (piasek miewa nieprzyjemny smak). W przeciwieństwie do innych metod usuwania osadu piaskowanie jest bardzo delikatne. Regularne piaskowanie zębów przynosi wiele korzyści dla zdrowia i estetyki uśmiechu, a wybór odpowiedniego dentysty Warszawa zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo podczas zabiegu.